Bezpieczeństwo i higiena pracy to jedne z najważniejszych aspektów każdego zawodu. Na straży przestrzegania wyznaczonego zbioru zasad stoi PIP, a więc Państwowa Inspekcja Pracy. Wiemy jednak, że BHP to nie tylko szkolenia z odpowiedniej obsługi sprzętu, ale także wszelkiego rodzaju artykuły, które zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jak zatem wybrać odpowiednie artykuły BHP i na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na jakie czynniki sprawdzić w pierwszej kolejności? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Słowem o BHP

Aby jednak zacząć mówić o artykułach BHP, najpierw należy wyjaśnić, czym właściwie jest to pojęcie. Wspomniane już wcześniej bezpieczeństwo i higiena pracy to niewątpliwy filar prawidłowego działania każdej firmy. Dziedzina ta to po prostu zbiór zasad regulujących prawidłowe wykonywanie zawodu. Dodatkowo jest to także obszar zajmujący się wyznaczaniem odpowiednich warunków pracy. W zakresie BHP znajdują się zarówno zagadnienia dotyczące medycyny i ergonomiki pracy, jak i psychologii pracy i technicznego bezpieczeństwa.

Artykuły BHP

Techniczne bezpieczeństwo może nam zapewnić odpowiedni dobór artykułów. Czym zatem są artykuły BHP i co możemy do nich zaliczyć? Artykuły BHP (lub inaczej mówiąc – sprzęt BHP) to potoczna nazwa wszelkiego rodzaju sprzętu, którego zadaniem jest ochrona zdrowia (a nawet życia) pracowników określonych firm. Mowa głównie o stanowiskach, na których możemy wyróżnić rozmaite zagrożenia. Do artykułów BHP możemy zaliczyć takie produkty, jak na przykład:

  • Rękawice – zarówno te lateksowe, jak i nakrapiane oraz rękawice do wykonywania prac ciężkich.
  • Okulary ochronne – wymagane szczególnie w zawodach hutniczych, takich jak spawacz, ślusarz. To niezbędne artykuły BHP mające za zadanie ochronić oczy pracownika. Nie ulega wątpliwości, że podczas wykonywania prac, gdzie wydzielane są opiłki niebezpieczne dla naszych oczu, okulary ochronne to prawdziwa podstawa.
  • Apteczki pierwszej pomocy – prawdziwy niezbędnik w prowadzeniu każdego rodzaju działalności. Znajdują się w niej elementy, które pomogą nam zarówno przy drobnych urazach, jak i większych zranieniach. W skład apteczki wchodzą na przykład: bandaże elastyczne, plastry, kompresy gazowe oraz rękawice ochronne.
  • Przyłbice ochronne – na przykład przyłbice spawalnicze, stosowane w dużej mierze u osób pracujących w hutach.
  • Maseczki ochronne i filtry przeciwpyłkowe – wymagane głównie w środowisku pyłowym, na przykład praca w kopalni.
  • Odzież i obuwie ochronne – skierowane do zawodów wymagających większej ochrony ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Do tej kategorii możemy zaliczyć takie artykuły BHP, jak: spodnie i kurtki robocze oraz specjalne buty robocze, które zapewniają bezpieczeństwo stóp pracowników. Buty BHP posiadają bowiem elementy metalowe, które stanowią ochtonę w razie upuszczenia ciężkich przedmiotów.
  • Sprzęt do pracy na wysokości – zabezpieczenie dotyczące takich prac, jak, na przykład, ocieplanie budynku. Dotyczy to wszelkiego rodzaju robót na dachach, drabinach i rusztowaniach.

Które artykuły BHP są dla Ciebie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności musisz obrać specyfikę Twojej firmy. Może okazać się bowiem, że do jednego przedsiębiorstwa będziesz potrzebował kilku różnych artykułów BHP – na przykład różnych rękawic czy innych typów odzieży ochronnej. Szeroką gamę produktów BHP znajdziesz w sklepie Omikon: https://omikon.pl/Artykuly-BHP-c771. Posiada on w swojej ofercie ogromny wybór artykułów BHP, które zapewnią bezpieczeństwo i prawidłową higienę w miejscu pracy.

Artykuły BHP to obowiązek pracodawcy

Jeśli jesteś pracodawcą, pamiętaj, że to po Twojej stronie stoi zapewnienie pracownikom niezbędnych artykułów BHP. Reguluje to Art. 2376. § 1 Kodeksu Pracy:

Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Jak wybrać odpowiedniego dostawcę?

Nie ulega wątpliwości, że artykuły BHP stosowane we wszystkich firmach powinny odznaczać się wyjątkowo wysoką jakością. Jak zatem wybrać odpowiedniego dostawcę tego typu produktów? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na opinie o firmie, z której chcemy zamówić artykuły BHP. Jeśli użytkownicy zamawiający niegdyś produkty są zadowoleni, a sklep jest polecany, prawdopodobnie nasz wybór jest już oczywisty. Warto jednak sprawdzić ile czasu firma istnieje na rynku. To pozwoli nam ocenić jej doświadczenie i zaangażowanie.

Co z małymi przedsiębiorcami?

Pamiętaj jednak, żeby nie być uprzedzonym. Zarówno duże, jak i małe firmy mogą oferować Ci naprawdę dobrą jakość produktów i fachowe doradztwo. Zanim zatem kupisz artykuły BHP w sklepie internetowym, koniecznie skontaktuj się z ich biurem i poproś o przedstawienie oferty. Dzięki temu z całą pewnością sprawdzisz jakość obsługi klienta oraz wiedzę zatrudnionych pracowników. Rozmowa ta pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję.