Bezpieczeństwo to bezapelacyjnie najważniejsza cecha każdego auta. To na nią zazwyczaj zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, gdy kupujemy nowy samochód. Dzisiaj sprawdzimy czy pojazdy marki BMW należą do bezpiecznych, a także jakie systemy bezpieczeństwa są w nich zastosowane. Sprawdzimy także co robić, gdy po wypadku trzeba wymienić wystrzelone poduszki powietrzne i czego robić w takiej sytuacji absolutnie nie można. Podpowiemy też jak sprawdzić używane auto pod kątem sprawności systemów bezpieczeństwa.

Najpierw przyjrzymy się kwestii bezpieczeństwa samych aut BMW. Tak więc patrząc na wyniki, jakie zdecydowana większość modeli tej marki uzyskuje w testach Euro NCAP, można jasno powiedzieć, że są to jedne z najbezpieczniejszych samochodów, jakie obecnie dostępne są na rynku europejskim. Zarówno przy uderzeniu czołowym, tylnym jak i bocznym, kierowca i pasażerowie są odpowiednio chronieni. Przede wszystkim mamy tutaj kontrolowane strefy zgniotu, które kończą się daleko poza przestrzenią kabiny pasażerskiej – w przypadku uderzenia przedniego i od tyłu. Natomiast przy uderzeniu bocznym auta BMW pokazują siłę swoich progów i elementów konstrukcyjnych stanowiących boczne słupki oraz drzwi, powodując, że odniesienie większych obrażeń jest praktycznie niemożliwe. Do tego producent zastosował bardzo rozbudowane systemy bezpieczeństwa aktywnego, takie jak poduszki powietrzne w liczbie od dwóch do nawet kilkunastu, boczne kurtyny chroniące przed uderzeniem głową w szybę, poduszki montowane w drzwiach, a w nowszych modelach mamy nawet poduszki w zagłówkach, które mają chronić pasażerów z tyłu. Trzeba przyznać, że taki zestaw jest naprawdę imponujący i świadczy o dużym nacisku producenta na kwestię bezpieczeństwa samochodów.

Teraz kwestia kupowania auta używanego. Otóż bywa, że pojazdy takie są powypadkowe o czym albo wiemy – i decydujemy się na zakup po niższej cenie, albo sprzedający skrzętnie ten fakt ukrywa. Oczywiście jeżeli pojazd jest odpowiednio naprawiony przez autoryzowany serwis BMW, to jego poziom bezpieczeństwa wcale się nie obniża. Jednak trzeba wiedzieć, że jeśli wystrzeliły w czasie zderzenia poduszki powietrzne, to koniecznie trzeba je wymienić na nowe. Ten element ludzie czasami obchodzą, nie montując do wnętrza kierownicy i innych miejsc przeznaczonych na poduszki niczego. Aby na desce rozdzielczej nie widniał komunikat oraz kontrolki świadczące o awarii systemu poduszek, na ich miejsce montowane są specjalne rezystory, bądź też moduł obsługi poduszek jest całkowicie wyłączany. Takie działanie jest oczywiście absolutnie bezprawne, a niepoinformowanie o tym klienta kupującego auto jest przestępstwem, ale niestety tak się zdarza. Dlatego dokładnie sprawdźmy czy wszystko jest na miejscu. W razie czego podjedźmy na miejsce z mechanikiem znającym się dobrze na autach BMW, albo odwiedźmy ze sprzedającym ASO, gdzie auto zostanie dokładnie sprawdzone.

Na koniec warto byłoby podkreślić fakt, że nowe samochody BMW, a także używane i dobrze utrzymane, są jednymi z najbezpieczniejszych jakie możemy kupić w naszym regionie. Duża ilość zarówno pasywnych jak i aktywnych systemów bezpieczeństwa pozwala nam czuć się komfortowo i bezpiecznie w czasie jazdy. Musimy tylko pamiętać o przedstawionych powyżej uwagach, jeśli kupujemy auto używane i przede wszystkim dobrze je sprawdzić.

Jak bardzo bezpiecznym autem jest BMW przekonasz się wchodząc na strony:

https://www.bawariamotors.pl/bmw/