Mazda MX-5 to samochód typu Roadster produkowany od ponad trzydziestu lat. Prezentacja pierwszego modelu tego auta nastąpiła bowiem w roku… 1989! Pierwszy samochód MX-5 znany był w USA pod nazwą Miata, zaś w Japonii – Eunos Roadster. Dziś mamy do czynienia już z czwartą generacją kultowego samochodu, zaś jego wyposażenie na przestrzeni lat mocno się zmieniło. Jak zatem przekształcała się Mazda MX-5 w ciągu ostatnich dziesięcioleci? Czy warto kupić auto najnowszej generacji? Czym właściwie jest „Roadster”? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule! Jeśli zatem interesujesz się motoryzacją, a marka Mazda nie jest Ci obca, serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym jest Roadster?

Aby dokładnie omówić model Mazda MX-5, najpierw należy wyjaśnić, czym właściwie jest Roadster. Otóż Roadster to typ nadwozia samochodu osobowego, który można definiować na wiele różnych sposobów. Pierwsza z definicji powstała początkiem XX wieku i przedstawia się następująco:

 • Roadster to samochód charakteryzujący się mocnym silnikiem i pozbawiony dachu. Dodatkowo posiada on dodatkowe składane siedzenie przeznaczone do okazjonalnego przewozu dodatkowej osoby. Miejsce to potocznie nazywane było „siedzeniem teściowej”.

Dzisiejsze wyjaśnienie zagadnienia Roadster znacząco różni się od swojego poprzednika:

 • Roadster to samochód o sportowym charakterze, odznaczający się składanym dachem. W dzisiejszych samochodach tego typu miękki lub sztywny dach jest przypinany do karoserii.

Obecna definicja została jednak wzbogacona o poszczególne aspekty, które charakteryzują samochód typu Roadster. Są to:

 • Dwa miejsca siedzące
 • Napęd na tylne koła
 • Brak stałego dachu

Mazda MX-5 – Pierwsza generacja

Pierwsza generacja samochodu Mazda MX-5 została przedstawiona 10-ego lutego 1989 roku na Chicago Auto Show. Auto od początku uzyskiwało wybitnie dobre recenzje, a wszystko za sprawą bogatego, jak na tamte lata, wyposażenia. Legendarna Mazda MX-5 była napędzana silnikiem o pojemności 1,6 litra i opcjonalnie posiadała automatyczną skrzynię biegów. Trzeba przyznać, że w tamtych latach była to prawdziwa innowacja. Samochód prezentował niepodważalny sportowy styl i mimo niewielkich rozmiarów wzbudzał podziw we wszystkich miłośnikach motoryzacji.

Druga generacja Mazdy MX-5

Na drugą generację omawianego przez nas modelu trzeba było trochę poczekać. Mazda MX-5 z oznaczeniem NB została zaprezentowana w roku 1998, a więc dziewięć lat po powstaniu pierwowzoru. Choć auto zostało udoskonalone na niemal wszystkich płaszczyznach, poczynając od wnętrza i kończąc na nadwoziu, jedną z najważniejszych zmian okazały się… reflektory. W pierwszej generacji lampy były otwierane, co z czasem przestało spełniać normy bezpieczeństwa. Samochody drugiej generacji posiadały już reflektory wbudowane na stałe, co znacząco wpłynęło na wizerunek legendarnego samochodu.

Mazda MX-5 NC

Mazda MX-5 drugiej generacji powoli jednak przestawała cieszyć się popularnością. W związku z tym w roku 2005 zaprezentowano zupełnie nową odsłonę modelu – trzecią generację z oznaczeniem NC. Wprawdzie zewnętrznie samochód w znaczący sposób nawiązywał do poprzednich wersji, jednak wewnątrz zaszły w nim bardzo istotne zmiany: Mazda MC-5 trzeciej generacji nie dzieliła właściwie żadnych części ze swoją poprzedniczką. Wyjątkiem były tu boczne kierunkowskazy w samochodach, które były sprzedawane poza Stanami Zjednoczonymi.

Mazda MX-5 trzeciej generacji występowała w następujących wersjach:

 • Superlight
 • Anniversary Edition
 • Spring
 • Summer Edition
 • Special Edition
 • Sport
 • Yusho
 • Karai
 • Senshu
 • Le Mans’ Limited Edition
 • Icon

Powiew świeżości – Czwarta generacja

Od września 2014 roku mamy do czynienia z czwartą generacją Mazdy MX-5. Najnowszą odsłonę omawianego przez nas auta można zobaczyć na następującej stronie: Mazda https://www.mazda-katowice-promoto.pl. Świeża wersja legendarnego samochodu charakteryzuje się sportowym designem, co jednoznacznie nawiązuje do starszych wersji. Cała reszta jednak uległa znaczącej zmianie. Mazda MX-5 czwartej generacji jest aż o 100 kilogramów lżejsza od swojej poprzedniczki, zaś podczas produkcji szczególny nacisk położono na odporność na uderzenia.

Wyposażenie najnowszej Mazdy MX-5

W polskiej wersji najnowszy model Mazdy MX-5 wyposażony jest w elektryczne wspomaganie kierownicy, komputer pokładowy, 7-calowy wyświetlacz systemu multimedialnego oraz klimatyzację. Auto posiada również reflektory diodowe, tempomat oraz silnik 2.0, więc niezaprzeczalnie jest marzeniem niemal każdego kierowcy. W naszym kraju wyróżniamy następujące wersje wyposażenia:

 • SkyENERGY
 • SkyPASSION
 • SkyFREEDOM

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że najnowsza Mazda MX-5 to samochód o designie, którego nie sposób podrobić. Sportowy charakter modelu w połączeniu z bogatym wyposażeniem i gustowną tapicerką stanowi doskonałą symbiozę, która obecnie jest definicją samochodu doskonałego. Czy zatem warto kupić Mazdę MX-5? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: Oczywiście, że tak! Jeśli jesteś fanem sportowych aut i nowych technologii, to doskonała propozycja dla Ciebie.