POChP, bo tak właśnie brzmi skrót od Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, to przerażająco częsta choroba, która obecnie stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności na świecie. Choć dolegliwość ta jest nieuleczalna, można ją leczyć i w różnym stopniu zapobiegać jej efektom. Należy jednak podkreślić, że żadne leki i terapie nie są w stanie całkowicie wyprzeć POChP z organizmu. Czym zatem jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc? W jaki sposób można niwelować jej skutki? Jak sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka? Jakie są podstawowe objawy choroby płuc? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Jeśli zatem jesteś zainteresowany, serdecznie zapraszamy do lektury!

POChP – Co to jest?

Jak zostało wyżej wspomniane, POChP to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. W rozwinięciu skrótu swoistą zagadkę może stanowić słowo „obturacja” – to nic innego, jak zwężenie dróg oddechowych, wpływające bezpośrednio na kłopoty z oddychaniem. Dolegliwość ta uznawana jest dziś za chorobę cywilizacyjną, co w praktyce oznacza, że większość żyjących osób jest narażona na możliwość zachorowania. POChP jest nieuleczalną chorobą, jednak można w skuteczny sposób minimalizować jej uporczywe skutki. Wydawać by się mogło, że dolegliwość tę można łatwo pomylić z innymi chorobami płuc, jednak nie jest to prawda. Po więcej informacji koniecznie wejdź na stronę: https://oddychajmy.pl/. Poniżej natomiast znajdziesz charakterystyczne cechy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Objawy choroby płuc – Jak rozpoznać chorobę?

Przewlekłe choroby płuc z reguły wyróżniają się typowymi objawami: kaszlem, problemem z oddychaniem i bólami w klatce piersiowej. Jak zatem rozpoznać POChP i jakie są typowe objawy choroby płuc? Oprócz typowych objawów przewlekłych chorób płuc dolegliwość ta charakteryzuje się systematycznymi dusznościami oraz odkrztuszaniem plwociny, czyli wydzieliny, w której bardzo często można znaleźć ropę i krew. Warto zaznaczyć jednak, że plwocina pojawia się u pacjentów w późnym stadium zachorowania. Wcześniej Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc niezwykle łatwo pomylić z innymi dolegliwościami płuc, dlatego tak ważne są stosunkowo częste badania profilaktyczne.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Obecnie mówi się, że POChP jest chorobą zagrażającą znacznej części ludności świata. W samej Polsce cierpi na nią około 2 miliony osób! Czy zatem jesteś w grupie ryzyka? Jeśli jesteś mężczyzną powyżej czterdziestego roku życia, możesz zakładać, że tak. Dla pewności jednak warto zrobić test, który jednoznacznie nakreśli Ci stan Twojego zdrowia i wskaże, czy warto udać się do lekarza: https://oddychajmy.pl/test-oceny-ryzyka-pochp/. Pamiętaj – jeśli internetowy test wykaże pozytywny wynik, nie warto czekać na cud. Szybsza diagnoza oznacza bowiem szybsze podjęcie leczenia, a to wiąże się ze skuteczną eliminacją efektów choroby.

Przyczyny POChP

Zapewne zastanawiasz się z czego wynika tak wysoka zachorowalność na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Spieszymy zatem z odpowiedzią! Rekordowa liczba zachorowań w ostatnich latach jest efektem specyficznego trybu życia, jaki przyszło nam prowadzić. W końcu POChP stało się chorobą cywilizacyjną nie bez przyczyny. Na wysoką liczbę zachorowań wpływają takie aspekty, jak na przykład:

  • Zła jakość powietrza – zarówno obecność samochodów jak i palenie w piecach nieprzeznaczonymi do tego materiałami prowadzą do złej jakości powietrza. W następstwie zanieczyszczenia te są przez nas wdychane, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla naszych narządów wewnętrznych.
  • Palenie papierosów – to przyczyna bezpośrednia, o której w zasadzie nie trzeba zbyt wiele mówić. Papierosy zawierają w sobie całe mnóstwo szkodliwych substancji, które stanowią bezpośrednią przyczynę zaporowej choroby płuc. W skutek szkodliwego trybu życia ujawniają się objawy choroby płuc, które z czasem okazują się być niezwykle uciążliwe.
  • Praca w pyle – nawet najlepsze zabezpieczenia i przestrzeganie przepisów BHP nie sprawią, że praca w pyle stanie się całkowicie bezpieczna. POChP bardzo często dotyka zarówno górników i hutników, jak i… Stylistki paznokci. Choć brzmi to niecodziennie, okazuje się, że kosmetyczki niezwykle często stają się ofiarami Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Dzieje się tak dlatego, że piłując paznokcie swoich klientek są narażone na wdychanie pyłu, który osadza się bezpośrednio na ich płucach.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/.

Najnowsze leki na POChP

Na rynku pojawiają się coraz nowsze leki mające na celu zwalczanie objawów POChP. Warto jednak wiedzieć, że leki nie zmienią niczego, jeśli sami nie zdecydujemy się na zmianę naszych złych nawyków! Palisz papierosy? Jeśli nie rzucisz paskudnego nałogu, leki z całą pewnością nie zdziałają cudu. Wychodzisz z domu podczas ostrzeżeń dotyczących złej jakości powietrza? Możesz być pewien, że medykamenty nie otoczą Twoich narządów magiczną barierą, która odbije od nich wszelkie zanieczyszczenia. Można zatem wywnioskować, że kluczem do niwelowania skutków POChP jest poprawa jakości życia i wspieranie się farmakoterapią. Nie istnieje bowiem lek, który wpłynąłby bezpośrednio na nasze błędne decyzje i szkodliwe nawyki, a to właśnie one mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.