Choć alergia najczęściej kojarzy się nam z niegroźną chorobą dotykającą niewielką część społeczeństwa, prawda wygląda zupełnie inaczej. Otóż nieleczona alergia, zwana również uczuleniem lub nadwrażliwością, może prowadzić do naprawdę poważnych skutków zdrowotnych! Jeśli zatem masz podejrzenie alergii, dobrze trafiłeś. W tym artykule przedstawimy Ci, czym właściwie jest omawiana przez nas dolegliwość, a także zaprezentujemy Zyrtec – tabletki na alergię, które bardzo często stanowią ostatnią deskę ratunku dla chorych. Zainteresowany? Wspaniale! W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury.

Alergia – Co to właściwie jest?

Alergia to, bez dwóch zdań, słowo powszechnie znane. Czy jednak aby na pewno dobrze rozumiane? W tej części artykułu skupimy się na wyjaśnieniu, czym właściwie jest omawiane przez nas zagadnienie. Dzięki temu będziemy mogli w rzetelny sposób przedstawić wskazane powyżej wątki i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Alergia – Inaczej zwana uczuleniem lub nadwrażliwością – to patologiczna reakcja organizmu na zerknięcie się z określonym alergenem. 

Na podstawie powyższej definicji możemy wysnuć wniosek, iż alergia jest dolegliwością, która objawia się dopiero po kontakcie z ciałem obcym, który nas uczula. Może to być zarówno żywność (gluten, laktoza, cytrusy), jak i kurz, pyłki, kwitnące trawy, sierść zwierząt… Właściwie możemy być uczuleni dosłownie na wszystko. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://zyrtec.pl/. Jeśli zatem podejrzewasz, że alergia może dotyczyć właśnie Ciebie, jeszcze dziś zweryfikuj posiadane informacje i upewnij się, czy odczuwane objawy powinny Cię niepokoić.

Krótka historia uczulenia

Choć wydawać by się mogło, że alergia jest „wynalazkiem” stosunkowo nowym, okazuje się, że pierwsze wzmianki na jej temat miały miejsce już w roku 1906. Wszystko za sprawą wiedeńskiego pediatry – Clemensa Petara von Pirquera – który użył tego terminu po raz pierwszy w historii. Wówczas definicja znanego dziś uczulenia przedstawiała się następująco:

AlergiaAllos (z greckiego – inny) + Ergos (z greckiego – reakcja)

Warto zaznaczyć jednak, że dziś alergia pojmowana jest nieco inaczej, niż w tamtych odległych czasach. Pierwotnie zakładano, że za reakcje alergiczne odpowiedzialne jest złe wytwarzanie przeciwciał klasy IgE. Dziś wiemy, że alergia to błędny przejaw odporności, cechujący się uszkadzaniem własnych tkanek. Ujawnili to Robin Coombs i Phillip Grell w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. To właśnie oni wskazali cztery podstawowe typy alergii, a to oznacza, że pojęcie uczulenia znane nam obecnie powstało ponad 60 lat temu.

Podstawowe typy alergii

A jeśli już o typach alergii mowa, warto przedstawić je nieco bliżej. W chwili obecnej wyróżniamy cztery podstawowe typy alergii, które charakteryzują się innymi czynnikami zapalnymi, a także innymi objawami.

  • Pokarmowa – Dotyczy uczuleń związanych z określonym rodzajem żywności. Do najczęstszych alergii pokarmowych zaliczamy: nadwrażliwość na laktozę, gluten, owoce cytrusowe, białka odzwierzęce oraz orzechy.
  • Wziewna – Dotyczy uczuleń związanych ze wszystkimi zjawiskami, które wdychamy. Do najczęstszych alergii wziewnych zaliczamy: uczulenie na kurz, pyłki, roztocza, sierść zwierząt i kwitnące trawy.
  • Kontaktowa – Dotyczy uczuleń związanych ze wszystkimi produktami i tworami, jakich możemy dotknąć. Mogą to być zarówno produkty kosmetyczne (płyn do prania, płyn do mycia naczyń, szampon do włosów), jak i zupełnie inne – na przykład materiały (szczególnie nikiel, lateks i chrom).
  • Iniekcyjna – Dotyczy uczuleń związanych z lekami.

Objawy charakterystyczne dla alergii

Wskazane wyżej typy alergii cechują się charakterystycznymi objawami, wśród których możemy wymienić na przykład:

  • Łzawienie
  • Wodnisty katar
  • Uczucie zmęczenia
  • Opuchlizna oczu
  • Zmiany skórne (tak zwane wypryski alergiczne)
  • Wstrząs anafilaktyczny

Pierwsze cztery symptomy dotyczą głównie alergii wziewnych. Zmiany skórne odnoszą się głównie do alergii pokarmowych oraz kontaktowych. Wstrząs anafilaktyczny nierzadko jest natomiast wynikiem alergii iniekcyjnej.

Tabletki na alergię – Zyrtec

Nie ulega wątpliwości, że alergia pokarmowa jest dolegliwością, którą najłatwiej nam kontrolować. Jej leczenie polega bowiem na unikaniu produktów, które wywołują w nas reakcję alergiczną. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku alergii kontaktowej oraz iniekcyjnej. Co jednak możemy zrobić, gdy cierpimy na alergię kontaktową? Przecież nie da się unikać pyłków, ani tym bardziej kurzu! Z pomocą przychodzą nam tabletki na alergię Zyrtec, które znacząco łagodzą objawy alergiczne i umożliwiają chorym prawidłowe funkcjonowanie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich leków osoba cierpiąca na uczulenie może pozbyć się uciążliwego kataru, łzawienia, a także bolesnych zmian skórnych.

Tabletki na alergię Zyrtec są dostępne bez recepty i gwarantują działanie przez całą dobę. To właśnie dlatego każdy alergik powinien mieć je zawsze przy sobie – nigdy nie wiemy, kiedy nastąpi kolejny atak alergii, prawda?