Bezpieczeństwo na drodze jest absolutnie kluczowym czynnikiem. Nic dziwnego, że producenci samochodów prześcigają się pod kątem różnych systemów, które mają sprawić że w razie wypadku kierowca jak i pasażerowie nie ucierpią. Dziś sprawdzimy jakie systemy posiada nowe Volvo V90 i zapytamy o opinię na temat ich działania jego aktualnych kierowców.

Według informacji od Volvo, model V90 wyposażony jest w szereg systemów poprawiających zarówno bezpieczeństwo jazdy jak i chroniący podróżujących w czasie wypadku. Mamy dostępny standardowy już od wielu lat w samochodach system poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa z napinaczami. Poduszki zainstalowano nie tylko dla kierowcy i pasażera z przodu, ale również w innych miejscach. Mamy boczne kurtyny, które opuszczają się w razie zderzenia bocznego, jak również poduszki w drzwiach. Te montowane są zarówno na przedzie pojazdu jak i z tyłu, tak by pasażerowie podróżujący na tylnych siedzeniach również byli chronieni. Oprócz tego istnieje także system napinaczy pasów, który współgra z poduszkami. Może on również aktywować się samodzielnie, w przypadku zderzeń o niższej sile. Można powiedzieć, że Volvo V90 jest w pełni wyposażone jeżeli chodzi o tak zwane systemy bezpieczeństwa pasywnego, czyli te które mają ochronić nas w przypadku już zaistniałej kolizji.

Jednak oprócz powyższego, mamy również dostępny cały szpaler systemów aktywnych, które mają zapobiec doprowadzeniu do kolizji w ogóle. Tutaj będziemy posiłkować się częściowo informacjami od Volvo, a częściowo opiniami od naszych kierowców. Jak można się dowiedzieć, Volvo V90 wyposażone jest w systemy ABS, ESP, kontroli trakcji i wspomagania awaryjnego hamowania. Jest to niemal standard w dzisiejszych samochodach, zarówno klasy premium jak i niższych. Jednak to nie wszystko. Volvo postarało się by model V90 posiadał również takie podzespoły jak asystent pasa ruchu, asystent korekty toru jazdy współpracujący z powyższym, a także asystent awaryjnego hamowania w razie wykrycia przeszkody. Ten ostatni jest bardzo mocno chwalony przez badanych, ponieważ umożliwia on ustrzeżenie się zarówno przed pieszym który nagle wtargnął na drogę, jak również dzikim zwierzęciem na trasie w czasie jazdy nocą. System powinien zareagować, zanim jeszcze zauważymy przeszkodę, nawet korzystając ze świateł długich.

Według naszych badań, Volvo V90 jest samochodem nie tylko bezpiecznym, ale również takim które za wszelką cenę chroni kierowcę dzięki różnym systemom. Asystent hamowania, utrzymania toru jazdy, alarm o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu i tak dalej, tworzą doskonały zbiór aktywnej ochrony która sprawia, że auto wybaczy nam bardzo wiele błędów. Nasze opinie w pełni podzielają kierowcy, którzy użytkują przedmiotowy samochód.