Biorąc auto w leasing, bądź decydując się na wynajem długoterminowy, jesteśmy zobowiązani płacić miesięczne raty. Czasami nazywa się to składką, bądź jeszcze inaczej, w każdym razie idea jest ta sama. Dziś sprawdzimy kiedy ta rata jest mniejsza, przy której z tych dwóch opcji. Zobaczymy też do jakiego stopnia możemy te raty modyfikować zarówno podczas podpisywania umowy, jak i później, w okresie gdy ta umowa już trwa. Mamy nadzieję, że rozwieje to wiele wątpliwości zarówno wśród klientów firmowych jak i prywatnych.

Płacenie składki miesięcznej, swoistego abonamentu za użytkowanie auta, jest naszym głównym zadaniem, gdy mamy pojazd wzięty w leasing, bądź na wynajem długoterminowy. Tutaj składa ta zależy od wielu czynników i postaramy się to pokrótce omówić. Przede wszystkim w przypadku leasingu mówimy o całkowitej wartości auta. Najpierw wpłacamy część tej wartości i jest to tak zwana opłata wstępna. Pozostaje jakaś część X i od niej będziemy spłacać raty. Działa to trochę tak, jak przy kredycie, bądź pożyczce. Pod koniec okresu leasingowania auta musimy je wykupić i decydujemy się jaki procent wartości wtedy dopłacimy. Wszystko co zostanie, to pieniądze, które musimy spłacić przez okres leasingu. Dzielimy więc tą kwotę przez ilość miesięcy i wychodzi nam rata. Podobnie wygląda to jeśli chodzi o wynajem długoterminowy, leasing jednak wygląda właśnie tak. Możemy zapłacić mniejszą opłatę wstępną i później płacić wysokie raty, lub też zrobić odwrotnie. Obie opcje są dozwolone, jednak wszystko zależy od tego, co zaoferuje nam leasingodawca.

W przypadku wynajmu długoterminowego sprawa wygląda ciut inaczej. Tutaj nie mamy obowiązku wpłacania żadnych opłat wstępnych, choć czasami taka opłata może się pojawić (jak kaucja podczas wynajmu krótkoterminowego – brania auta z wypożyczalni). Oczywiście jeśli taka opłata jest, to również wlicza się ona do całości tego, co spłaciliśmy już na nasze auto. Następnie płacimy raty, które zazwyczaj są stałe. Nie można ich ani zmieniać przed, ani w trakcie trwania umowy. Tutaj właśnie mamy tą drobną różnicę, o której musimy wiedzieć decydując się na wynajem długoterminowy leasing pozwala nam na o wiele większe manipulowanie stawką, jednak też nie za darmo. Jeśli chcemy na przykład płacić mniej, to konieczne będzie dopłacenie kolejnej części wartości auta. Wynajem jest prostszy i dlatego też wiele osób wybiera właśnie tą opcję. Jednak trzeba pamiętać, że jest on także droższy, ponieważ nie musimy wtedy aut serwisować ani naprawiać, tym zajmuje się bowiem wynajmujący, czyli najczęściej właściciel.

Czy znaleźliśmy więc odpowiedź na pytanie kiedy płacimy większą ratę – czy przy leasingu, czy przy wynajmie? Otóż niestety nie można podać jednoznacznej recepty. Rata leasingu może się bowiem znacznie różnić, zależnie od tego na jak dużą opłatę wstępną się zdecydujemy. Może być więc tak, że to właśnie w leasingu będziemy płacić więcej niż podczas wynajmu długoterminowego. Jednak trzeba pamiętać, że w tej drugiej opcji do składki wlicza się nam serwis samochodu, naprawy, ubezpieczenie, przeglądy i tak dalej, więc ostateczny rachunek może przemawiać jednak na jego korzyść.

Sprawdź też inne artykuły o wynajmie długoterminowym:

Wynajem długoterminowy a leasing – czy się różni?