Podnoszenie swoich kompetencji interpersonalnych to jedna z najważniejszych inwestycji w siebie. W rozwijaniu swoich umiejętności i szukaniu motywacji skutecznie pomagają odpowiednie szkolenia Rozwój osobisty to stosunkowo nowe zagadnienie z pogranicza psychologii, warto więc poszukać warsztatów lub szkoleń prowadzonych przez profesjonalistów, które będą gwarantem skutecznego poszerzania własnych horyzontów.

CZYM JEST ROZWÓJ OSOBISTY?

Trudno podać tu jedną zwięzłą definicję, która wyczerpałaby temat. Rozwój osobisty może bowiem przyjmować różną formę i dla różnych osób oznaczać podejmowanie zupełnie innych działań. Dzieje się tak dlatego, iż każdy z nas ma inne braki, inne umiejętności i cechy charakteru wymagające pogłębienia lub rozwinięcia, innego rodzaju problemy z czasem lub motywacją. Cel jednak zawsze jest ten sam – stać się jeszcze lepszą wersją siebie, pogłębić swoje kompetencje, znaleźć w sobie wewnętrzną siłę. Chociaż istnieje wiele książek na ten temat, szczególnie pomocne mogą okazać się szkolenia rozwoju osobistego.

Mogą dotyczyć one takich zagadnień jak:

  • inteligencja emocjonalna – umiejętność zarządzania własnymi emocjami, kontrolowanie wyrażania ich, odbierania cudzych emocji, zarządzania stresem,
  • asertywność – umiejętność stanowczego wyrażania i bronienia własnego zdania bez zachowań agresywnych
  • autoprezentacja – umiejętność efektownego prezentowania w sytuacjach społecznych tego, kim jesteśmy,
  • zarządzanie czasem – umiejętność dysponowania swoim czasem tak, by osiągnąć jak największą produktywność i wykonywać priorytetowe zadania na czas.

Oczywiście powyższe zagadnienia nie wyczerpują tematu. Samorozwój jest nastawiony na tak kompleksowe rozwijanie własnych kompetencji, że tematyka warsztatów, w których można nad sobą pracować jest naprawdę rozbudowana.

CZY WARTO SIĘ ROZWIJAĆ?

Szkolenia „Rozwój osobisty” to rozwijanie własnych talentów i predyspozycji, które w tej rozwiniętej formie przydadzą nam się w wielu sytuacjach. Z pewnością takie odbyte szkolenie pozytywnie zaowocuje na przykład, gdy będziemy ubiegać się o nową pracę. Zdobyte umiejętności na pewno pomogą też po prostu w pracy, by lepiej sprzedać nasze pomysły, czy z nową pewnością siebie ubiegać się o podwyżkę lub wyższe stanowisko w firmie. Takie szkolenie może okazać się też niezbędnym bodźcem, by wreszcie postawić na siebie i otworzyć od wielu lat planowaną własną działalność gospodarczą, do otworzenia której do tej pory brakowało wiary w siebie i wystarczająco silnej motywacji.

Inne artykuły o zbliżonej tematyce:

Jak działa psychologia w biznesie?